Avşa Adası Ulaşım Yolları

3 Ekim 2020
Avşa Adası Ulaşım Yolları

İstanbul'dan Avşa Adasına Nasıl Gidilir ?

Tatil severlerin vazgeçilmez mekanı haline gelen Avşa adasına nasıl gidebileceğinize ilişkin birkaç alternatif güzergahı siz değerli misafirlerimizle paylaşmak istiyoruz. 

Feribot ( İDO ) ile Ulaşım

Avşa Adası'na İstanbul üzerinden Bostancı ve Yenikapı sahillerinden kalkan İDO seferleriyle çok kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ulaşımda en çok tercih edilen yöntem deniz otobüsleri ile sağlandığı için İDO seferleri nisan ayı gibi başlamaktadır. Genellikle hafta içi cuma günleri kalkan seferlerin dönüşü, hafta sonu pazar günleri oluyor. Tabiki yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte haftada bir gün olan sefer, her gün düzenli olarak gerçekleşmeye başlıyor. Rezervasyon ve güncel bilet fiyatları için İDO web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bostancı İskelesinden Avşa Adasına yaklaşık 3 saat 40 dakikada ulaşılmaktadır.

Yenikapı İskelesinden Avşa Adasına yaklaşık 3 saat 10 dakikada ulaşılmaktadır.

Avcılar İskelesinden Avşa Adasına yaklaşık 3 saatte ulaşılmaktadır.

Avcılar İskelesine uğrayan seferlerde ise Bostancı İskelesinden Avşa Adasına 4 saat 30 dakikada, Yenikapı İskelesinden Avşa Adasına 3 saat 45 dakikada ulaşılabilmektedir.

Erdek İskelesinden Avşa Adasına 2 saatte ulaşılmaktadır.

Silivri'den Avşa Adasına Nasıl Gidilir ?

Avşa adasına bir başka ulaşım yolu ise Silivri ilçesi üzerinden yapılıyor. Silivri üzerinden hareket eden yolcu gemileri ile önceden irtibata geçerek Avşa adasına gidebilirsiniz. Silivri hattından yapılan yolculuklar 3 saat kadar sürüyor. İlk olarak Marmara adasına uğrayıp daha sonra Avşa adasına geçiliyor ve bu işlem her gün düzenli olarak tekrarlanıyor.

Tekirdağ'dan Avşa Adasına Nasıl Gidilir ?

Sadece İstanbul üzerinden değil Tekirdağ ilimizden de Avşa adasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tekirdağ limanından kalkan yolcu gemileri sayesinde 3 saatte rahatlıkla gidebilirsiniz. Aracınız ile gitmek istiyorsanız bu güzergah oldukça sık kullanılan yoldur. Araç haricinde yaya olarakta bu güzergahı kullanabilirsiniz.

Bursa'dan Avşa Adasına Nasıl Gidilir ?

Tekirdağ üzerinden olduğu gibi Bursa şehrinden de Avşa adasına ulaşım sağlanıyor. Öncelikle Balıkesir’e bağlı olan Erdek ilçesine gidiyorsunuz daha sonra Erdek’den hareket eden Gestaş Arabalı Feribot ile Avşa adasına 3 -3,5 saatte ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz sırasında Marmara ve Paşalimanı gibi adaları görme fırsatı yakalarsınız. Gezinizi veya tatilinizi tamamlayıp geri dönmek istediğinizde aynı güzergah üzerinden dönebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak istiyorsanız İDO’nun web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Avşa’ya ulaşım firmaları olarak Ömer Kaptan, Özkaptan Ciner Denizcilik gibi isimler bir adım önde duruyor. Bütün seferlerde yolcular Marmara adasını görme fırsatı yakalarlar.

Kışın Avşa Adasına Nasıl Gidilir ?

Avşa Adasına kışın gitmeniz gerekiyor ise bunun içinde şu güzergahı tercih edebilirsiniz.

Öncelikle İstanbul’dan hızlı feribotlar aracılığıyla aracınız ile Bandırma’ya gitmeniz geremekte olup araç ile Erdek ilçesine geçmeniz gerekmektedir. Araçsız olmanız durumunda toplu taşıma ile minibüs ve otobüs vasıtasıyla Erdek ilçesine gidebilirsiniz. Erdek ilçesine ulaştıktan sonra arabalı vapurlar ile kolaylıkla Avşa adasına ulaşabilirsiniz. Erdek’ten Avşa adasına ulaşım saatleri ise şu şekilde;

Avşa adasından Hareket

1.Avşa`dan Erdeğe Kalkış: 06.00 – 17.00

2.Erdek`ten Avşaya Kalkış: 11.00 – 19.00

Araçlar sefer sırasında Marmara adası ve Paşalimanı adasına da uğruyor.

Mavi Marmara Gemisi satıldığı için ve Deniz yolları bu geminin yerini başka bir gemiyle doldurmadığı için seferler sadece deniz otobüsleri, Tekirdağ ve Silivri’den kalkan otobüsler ile yapılıyor. Alternatif bir diğer ulaşım şekli ise Erdek’den kalkan yolcu gemileri oluyor.

 

NOT : Sefer saatleri için mutlaka önceden teyit alınız. Sefer saatleri hava şartları, yaz ve kış dönemi farklılıklar gösterebilir. Aracınızla geleceksiniz mutlaka erken saatte feribotta yerinizi alınız...

Haber Yorumları